www.herseyfull.org
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GNU/Linux bilgisi

3 posters

GNU/Linux bilgisi Empty GNU/Linux bilgisi

Mesaj tarafından CENNET999 C.tesi Ara. 12, 2009 12:46 pm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Git ve: kullan, ara
GNU/Linux
IS Ailesi: Unix Benzeri
Kaynak Modeli: Açık Kaynak
Son kararlı sürüm: 2.6.31.6 / 11 Kasım 2009
Çekirdek türü: Monolitik Çekirdek
Lisans: GPL
Çalışma Bölgesi: Güncel

Linus Torvalds, Linux çekirdeğinin yaratıcısı
Richard Stallman, GNU Tasarısı'nın kurucusuGNU/Linux, Linux çekirdeği kullanan Unix benzeri işletim sistemlerini çağrıştıran genel kullanım şeklidir. Linux açık kaynak kod geliştirme modelinin ve özgür yazılımının en öne çıkan örneklerinden birisidir; tipik olarak tüm kaynak kodu tamamıyla kullanılabilir, ücretsizce değiştirilebilir ve herhangi biri tarafından yeniden dağıtılabilir.

GNU/Linux'un çoğunlukla sunucularda kullanıldığı bilinmesine karşın, gömülü sistemlerden, cep telefonlarından süper bilgisayarlara kadar birçok donanım türünde kullanılmaktadır; bunun yanında masaüstü ve dizüstü kullanımı olarak da gelişim göstermektedir.

GNU/Linux, Unix tabanlı, açık kaynak kodlu, özgür bir işletim sistemi yazılımı. Finlandiyalı bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi olan Linus Torvalds tarafından 1991 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. "Linux" ismi Linus Torvalds tarafından 1991 yılında başlatılan Linux çekirdeğinden (kernel) gelmektedir.

Konu başlıkları [gizle]
1 Tarihçe
2 GNU/Linux dağıtımları
3 Kullanım Alanı
4 Destek Olan Kuruluşlar
5 Kaynakça
6 Ayrıca bakınız
7 Dış bağlantılar

Tarihçe [değiştir]
Ana madde: GNU/Linux'un geçmişi
Linux, Linus Torvalds'ın Helsinki Üniversitesi'nde bir öğrenci iken Intel'in yeni işlemcisi 80386'nın korumalı kip mimarisini denemek üzere geliştirmeye başladığı Unix (aslen Minix) tabanlı bir işletim sistemi çekirdeğidir. Bir başka deyişle Linux, GNU/Linux dağıtımlarının belkemiğini oluşturmaktadır. İnternette yaptığı duyuru sonucunda tüm dünyadan birçok yazılımcının da desteği ile hızla gelişmiş ve halen aynı destek ile gelişmekte olan açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır.[1]

Hızlı bir sürecin sonunda Linus'un geliştirdiği çekirdek, GNU hareketinin bir meyvesi ve aynı zamanda taşıyıcısı haline gelmiştir. GNU için yazılmış özgür yazılımlar çok kısa süre içerisinde Linux çekirdeği ile uyumlu çalışabilecek hale getirilmiş ve ortaya güçlü, kararlı, esnek ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi çıkmıştır. GNU/Linux olarak anılması gereken işletim sistemi zaman içerisinde telaffuz kolaylıklarından ötürü Linux olarak anılmaya başlanmıştır. Açık kodlu bir yazılım olan GNU/Linux özgür gelişimi, yaratıcılığı ve bağımsız ilerlemeyi desteklemekte ve bilişim dünyasından destek görmektedir.

Alıntıdır:http://tr.wikipedia.org/wiki/Linux
CENNET999
CENNET999
Moderatör
Moderatör

Rep Puanı : 1

GNU/Linux bilgisi Empty Geri: GNU/Linux bilgisi

Mesaj tarafından SeLf_Yasemin Çarş. Ara. 16, 2009 2:44 pm

Sen benle dalga geçiyordun sen bunu alıntı olarak yapmışsın ben bunu kafamdan da yazarım Smile Hayatında hiç linux kullanmadıgın için Smile
SeLf_Yasemin
SeLf_Yasemin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Rep Puanı : 4

GNU/Linux bilgisi Empty Geri: GNU/Linux bilgisi

Mesaj tarafından asiikarizma_45 Çarş. Ara. 16, 2009 7:10 pm

Evet vikipeden alıntı. Very Happy
asiikarizma_45
asiikarizma_45
Deneme Moderatör
Deneme Moderatör