"Gecikti" denen kış salı günü geliyor!

Aşağa gitmek

"Gecikti" denen kış salı günü geliyor!

Mesaj tarafından Haberci Bir C.tesi Ara. 26, 2009 8:54 am

Haftaya ılıman başlayacağız ama “Nerede kaldı?” diye birbirimize sorduğumuz kış mevsimi
8 Aralık’tan itibaren içimize yerleşecek. Üstelik bu daha başlangıç

Uzun bir süreden beri üzerimizde etkili olan yüksek basınç nihayet etkisini kaybetti. Bu nedenle hafta sonuna Akdeniz bölgesindeki yağışlarla başlayacağız. Yağışlı hava zamanla etkisini kaybederek kuzeydoğu istikametinde yoluna devam edecek.
Batıda ise bu sabah saatlerinden itibaren yeni bir alçak basınç merkezine bağlı olan yağışlı bir hava, hafif lodos rüzgarları ile birlikte kapımızı çalacak. Günün ilerleyen saatlerinde yağış İstanbul ve Trakya haricinde tüm batı bölgelerimizde görülecek, akşama doğru ise Doğu Anadolu ve KKTC değil Akdeniz bölgeleri dahil her yerde etkili olacak. (Her nasılsa Orta ve Doğu Karadeniz hariç). Yağışlar yarın akşama kadar her yerde uzun zamandan beri suya hasret kalan toprağı bol bol sulayacak.
Toz da yok zannetmeyin, özellikle Akdeniz kuşağındaki yağışlarda bol bol da toz olacak. Ama artık cemreler kalktı, yani bu yağmurların bereketli olma şansı yok. Bunlar şimdilik sadece su ama ondan değerlisi de yok elbette. İşte kökler de burada devreye giriyor. Bahar gelip de yapraklardaki güneş enerjisi yeterli seviyelere çıkınca,
yani toplumda cemre olarak bilinen yeterli güneş enerjisi seviyelerine ulaşılınca, kökler güneş ışıklarının ulaşamadığı bu suyu toprağın derinliklerinden alıp yaprağa taşıyacak ve yine bereketli hale getirecek.


Gündüz 10, gece 5 derece
Tabiat bu kadar güzel saat
gibi tıkır tıkır çalışıyor, hayran kalmamak elde değil. Yeter ki işin özünü anlayabilelim, gerisi kolayca geliyor. Tabii bu döngüyü anlamakla
ona en doğal yoldan müdahale sanatı da beraberinde gelişiyor.
Neyse efendim, bu alçak basınç merkezi kalktığını mı anladı nedir bilinmez Anadolu’dan Suriye’ye ve Ürdün’e doğru kayıp (vizelerin kalktığını mı haber aldı acaba?) bizi terk edecek ve yerini Rusya’dan gelip Karadeniz üzerinden bize doğru hızla inen soğuk bir havaya teslim edecek. İşte bu nedenle 7 Aralık haftasına ılıman başlamış olsak bile 8 Aralık Salı gününden itibaren kuzey bölgelerden başlayarak hava koşulları aniden değişmeye başlayacak. Özetle “Nerede kaldı?” dediğimiz kış mevsiminin öncü havası salı gününden itibaren kapımızı çalmaktan öte, gelip içimize yerleşecek. Örneğin İstanbul’da uzun zamandan beri süren ılıman hava artık gündüz vakti sadece 10, gece ise 5 derecelerde olacak. Poyraz ve nem de cabası ve bu da havanın çok daha soğuk hissedilmesi anlamına gelecek.Cuma günü kar yağabilir
Çarşamba günü yurt genelinde soğuk bir hava beklenmekte. Ama bugün hava yeni olaylara gebe. Perşembe gününden itibaren Ege’de
sert poyraz, Akdeniz’de de lodos bekliyoruz. Bu Akdeniz üzerinde oluşacak yeni bir alçak basınç merkezi anlamına gelmekte.
Cuma günü bu merkezin etkisini artırması ve kuzeyden çekeceği buz gibi hava ile güneyden gelen ılıman ve tozlu havayı Anadolu üzerinde karıştırması beklenmekte. Uzun vadeli tahminler olduğundan bu dinamik sistem hakkında şimdiden kesin bir şey söylenemez ama bu hava Anadolu üzerinde etkili kar yağışlarına neden olma potansiyeline sahip. Şimdiden işi gücü buna göre ayaralamakta ve hafta içerisinde hava raporlarını izlemenizde yarar var. Cuma günü özellikle güney bölgelerde etkili yağış, İç Anadolu’nun güneyinde de etkili kar var.


Haftanın özeti şöyle: Salı gününden itibaren havalar soğuyacak, seracılarımızın korkulu rüyası gece ayazları bizlerle birlikte olmaya başlayacak ve sonraki günlerde de öncü soğuk hava yurdumuza iyice yerleşecek. Yiyecek yakacak tedariklerini buna göre bir an önce yapmanızda yarar var. Öncü dedim çünkü asıl soğuklar daha yolda, bize gelmek için fırsat kolluyorlar ve her geçen hafta yavaş yavaş güney sınırlarını genişleterek bize yaklaşıyorlar.

Haberci
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj Sayısı : 3
Rep Puanı : 0
Kayıt tarihi : 26/12/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz